Carl Robert Jakobson (1841-1882)

Carl Robert Jakobson on Eesti esimesi parteipoliitilisi ideolooge, rahvusliku liikumise radikaalse suuna juht, koolikirjanik ja ajalehe "Sakala" väljaandja.

Sündinud 26. juulil 1841 Tartus, kuid üles kasvanud Tormas, läks noor Jakobson õppima Valka Cimze seminari, mille lõpetas 1859. Töötas seejärel saksa keele õpetajana Jamburgis ja Peterburis, kus sooritas Peterburi ülikooli juures eksamid saksa keele ja kirjanduse ülemõpetaja kutseks. Tuli rahvuslike tunnete ajel 1871 Eestisse ja asus välja andma koolikirjandust. Mitmete populaarsete õpikute seas on kõige populaarsem olnud "Kooli lugemise raamat" (I tr 1867), mis kujundas eesti kirjanduse algusaegade kaanonit.

C. R. Jakobson pidas 1868–1870 "Vanemuise" seltsis kõned "Eesti valguse- pimeduse- ja koiduajast", "Võitlemised eesti vaimupõllul" ja "Nõia usk ja nõia-protsessid". Tsenseerituina anti need välja pealkirjaga "Kolm isamaa kõnet" (1870). Need tekstid said eesti ärkava rahvusluse saksa-vastase ideoloogia tuumtekstideks.

1878 sai loa hakata Viljandis välja andma ajalehte "Sakala", millest kujunes Eesti kõige laiema levikuga ajaleht, tärkava taluperemeeste klassi häälekandja. Oli aktiivselt tegev Eesti Kirjameeste Seltsi loomisel ja hiljem selle sisemistes võitlustes. Ründas oma ajalehes kirikut, klerikaale ja usu suhtes tolerantseid J. Hurta ja J. V Jannsenit.

Ostis 1874 Vändra metsade sisse Kurgjale suure talu, millest tahtis luua eeskujulikku majapidamist. Nüüd on selles tema talumuuseum.

Kirjutas pseudonüümi all luuletusi ("Lauliku C. R. Linnutaja laulud" 1870), on avaldanud ka näidendi.

Suri juhusliku külmetamise tagajärjel 19. märtsil 1882 noorelt ja on maetud Kurgjale. Jakobsoni matus oli ülemaaline sündmus, kus kõik rahvuslikud seltsid oma delegatsioonidega suurt rahvameest ära saatma tulid.

ALLIKAD
Friedebert Tuglas, Eesti Kirjameeste Selts: tegevusolud, tegelased, tegevus. Tartu,  1932.
Ea Jansen, Rudolf Põldmäe. Carl Robert Jakobson. Tallinn,  1969.
Rudolf Põldmäe, Carl Robert Jakobsoni teedest ja töödest, 1985.

Carl Robert Jakobsoni teosed e-kataloogis Ester

Sirje Olesk

Seotud materjal

Portreed (1)
Grupifotod (4)
Grupeerimata (56)Vaata kõiki
Sündmused (11)Vaata kõiki
Raamatud (2)