Carl Eduard Malm (1837-1901)

Rootsi-saksa päritolu, Tallinnas sündinud 10. veebr 1837 sündinud Carl (Karl) Eduard Malmi tuntakse eesti kirjandusloos luuletaja, luuletõlkija ja koolikirjanikuna. Tema isa, rootslasest tolliametnik oli Jacob Johan Malm oli tuntud humoristlike värsside autorina. Poeg C. E. Malm õppis Tallinna kubermangugümnaasiumis, 1862 sai Tartu ülikoolis cand theol kraadi ning usuõpetuse, kreeka ja heebrea keele ülemkooliõpetaja kutse. Ta töötas koduõpetaja, abipastori, pastori ja Lääne-Harju praostina. C. E. Malm oli Õpetatud Eesti Seltsi liige ja auliige, lisaks võttis osa Eestimaa Kirjanduse Ühingu tegevusest, mille väljaannetes püüdis ühena esimestest uut kirjaviisi juurutada. Suri Raplas 1. jaan 1901.

Tõlkides peamiselt maailmaklassika eepilisi väikevorme, näiteks J. W. Goethe, F. Schilleri ja H. Heine ballaade, I. Krõlovi valme, viis C. E. Malm luule tõlkimise varasema mugandamise taustal nõudlikumale tasemele. Originaalilähedased, rikka sõnavaraga ja tehniliselt hästi teostatud tekstid tegid temast tunnustatud tõlkija. Vähem tuntud autorite värsse on ta mugandanud vabamalt, mõnikord on neid raske eristada tema enda luuletustest. C. E. Malm armastas kujutada eleegilisi loodus- ja elupilte, seejuures on mõni luuletus, nagu eestistatud „Kask” („Üks kask meil kasvab õues…”), rahvaliku lauluna tänapäevalgi tuntud. Lisaks kirjutas ta humoorikaid, rütmikaid lastelaule.

C. E. Malmi luuletused ja luuletõlked ilmusid laulu- ja jutukogus „Vana ja Uut, Eestirahva ajaviiteks” (1870) ning koolilugemikus „Laulud ja Loud” (I–II 1874, III 1884). Tema poolt koostatud koolilugemik oli Põhja-Eesti koolides kasutusel veel 20. sajandi algul. Peale luuletuste ja luuletõlgete on tema sulest pärit ka vaimulikke tarbetekste.

ALLIKAD
Rapla praust Karl Eduard Malm. Nekroloog ja K. E. Malmi viimane jutlus. – ??????, 1901.

Carl Eduard Malmi teosed e-kataloogis Ester

Pille-Riin Larm